[alert style=“info“]Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán k článku.[/alert]
Palčivá bolest hlavy, migréna, je onemocnění, se kterým se aspoň jednou v životě potkala už většina z nás. Navzdory tomu, že migréna se u lidí vyskytuje dost často, na přesnou příčinu jejího vzniku se ještě doteď nepřišlo.
Chronické záchvatovité onemocnění se projevuje pulsující bolestí hlavy. Její intenzita může být střední až těžká a trvá přibližně 3-72 hodin. Migrénu mnohdy doprovází nevolnost a v některých případech dokonce i zvracení. Pokaždé, když vás bolí hlava, nemusí to nutně znamenat migrénu. Její původ může být totiž různý. Jelikož má migréna nejasné příčiny vzniku, je vždy nutné na lékařské prohlídce popsat veškeré symptomy, aby se vyloučila obyčejná bolest hlavy.
Víme, jaké jsou příčiny jejího vzniku?
Přesné příčiny vzniku sice nejsou úplně známé, no přeci jenom se uvádí několik příkladů. Může ji způsobit stres, úzkost, únava, hlad, problémy v práci či rodině, hormonální změny, nepříznivé podmínky – zakouřená místnost, silné osvětlení, hluk, změna tlaku nebo počasí. Mezi některými příčinami začátku migrény jsou uváděny i některé potraviny nebo nápoje. Například citrusy, alkohol a podobně. Mozkové cévy na takové vlivy reagují tak, že se rozšíří. Tímto změní strukturu stěny, která potom lépe propouští tekutinu. Výsledkem je zánět v mozkovém tkanivu a migréna.
Migréna je onemocnění, kterým trpí více žen než mužů a nejčastěji se objevuje u lidí ve věku od 25 do 45 let. Rozlišujeme 2 druhy tohoto onemocnění: migréna s aurou a migréna bez aury. Aura znamená předzvěst. Takováto předzvěst se obyčejně projevuje jako porucha některého smyslového orgánu. Takovými poruchami jsou nejčastěji rozmazané vidění, mravenčení v končetinách a podobně.
Jak se migrény zbavit
Jestli vás trápí migréna, měli byste se snažit vyhýbat podnětům, které jsou jejími spouštěči. Nejčastěji jsou to hlučná místa, některé druhy jídel, silné světlo a tak dále. V případě, že vás doma chytí záchvat, lehněte se do tmavé tiché místnosti a snažte si trochu odpočinout – nejlépe i pospat. Na migrénu samozřejmě existuje velké množství léků. Léky jsou však pouze přechodným řešením. Dbejte na dobrou životosprávu a dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Zároveň si zvyšte příjem Omega 3 mastných kyselin. Dobrou prevencí je rovněž zázvorový čaj. Z osobních zkušeností mohu doporučit i kozí mléko. Je velmi zdravé a navíc zvláčňuje pokožku, čímž opticky zpomaluje stárnutí.
V případě, že se chcete na téma migréna dozvědět více, klikněte si na stránku modrykonik.cz/migrena.
[alert style=“info“]Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán k článku.[/alert]